eToll i lokalizator gps do opłat za przejazd

Nowy system który ma zastąpić viaToll czyli eToll, w skład którego wchodzi lokalizator gps do opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg.

Etoll to system który za pomocą lokalizatora GPS określa położenie/trasę pojazdu i na tej podstawie pobiera odpowiednią kwotę za przejazd danym odcinkiem drogi. Poszukując takiego urządzenia musisz kupić je od autoryzowanych przez MF/KAS partnerów. Firm sprzedających takie urządzenia jest dużo więc nie powinieneś mieć z tym problemu. Do wyboru masz urządzenie zamontowane na stałe i ukryte gdzieś pod kokpitem lub urządzenie przenośne pod OBD czy gniazdo zapalniczki.

Wartym uwagi gps jest lokalizator gps do szybkiego montażu które bez problemu zamontujesz samodzielnie. To urządzenie gps jest wodoodporne i posiada dwa przewody montażowe – czarny i czerwony. Obydwa przewody zakończone/zarobione są specjalnym wtykiem. Wystarczy czerwony przewód przykręcić do klemy (+) akumulatora a czarny przewód do klemy (-) akumulatora. Sam lokalizator posiada taśmę do przyklejenia go. Montaż możesz wykonać samodzielnie co jest dużym plusem a i w razie awarii/uszkodzenia będziesz mógł go samodzielnie i szybko wymienić.

FAQ eToll – pytania i odpowiedzi

Czy muszę płacić abonament za urządzenie eToll?

Tak. Aby urządzenie przesyłało dane na serwer musi posiadać aktywną kartę SIM.

Czemu abonament lokalizatora gps eToll kosztuje tak dużo?

Jest to koszt transmisji danych(generowanych co 5 sekund) a także utrzymania serwerów.

Jeśli posiadam już lokalizator gps to czy mogę go użyć do eToll?

Zapytaj o to u swojego dostawcy usług gps. Urządzenie powinno posiadać ściśle określone warunki a starsze urządzenia mogą go nie spełniać.

Jak działa pobieranie opłat za przejazd eToll?

Musisz posiadać IKK czyli Internetowe Konto Kierowcy. Rejestrujesz tam swój pojazd i przypisujesz do niego swoje urządzenie. Musisz też doładowywać wirtualne konto z którego będą pobierane opłaty.

eToll a monitoring gps pojazdu

Urządzenia działające w systemie eToll to tak naprawdę lokalizatory gps wykorzystywane do monitoringu GPS. Taki lokalizator generuje punkty które następnie przesyła na serwer. Jeśli posiadasz wykupioną usługę to posiadasz także dane do logowania na konto monitoringu gps Twoich pojazdów. Możliwe jest posiadanie monitoringu gps i eToll jednocześnie jednak może to się wiązać z wyższym miesięcznym abonamentem. W przypadku gdy chcesz korzystać z obydwóch opcji rozważ zakupienie oddzielnych urządzeń. W przypadku urządzenia pod eToll dobrym rozwiązaniem jest urządzenie przenośne.